ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Internal Bracing - naprawa więzadła ACL kolana - cena

Cena zabiegu doszycia więzadła krzyżowego przedniego (ACL): 11000 zł plus koszt implantów 850 - 2500 zł. 

Podczas zabiegu naprawy ACL (do 6 tygodni po urazie) nie usuwa się uszkodzonego więzadła, ale przyszywa się go do przyczepu na kości. Pacjent zachowuje własne więzadło krzyżowe przednie, które po doszyciu (reinsercji) wgaja się w kość. Dzięki temu oszczędzamy receptory rejestrujące czucie głębokie zawarte w więzadle, co stanowi jeden z czynników istotnie przyspieszających rehabilitację i powrót do aktywności. Więzadło ACL naprawiane jest z wykorzystaniem systemu specjalnych nici, które zapewniają tymczasową stabilność i rusztowanie dla gojącego się więzadła. Nie ma konieczności pobierania ścięgna mięśnia półścięgnistego czy więzadła rzepki na przeszczep, co oznacza, że nie występuje okres obniżonej wytrzymałości graftu i zwiększonej podatności na jego zerwanie. W poniższym tekście zamieściliśmy przydatne informacje dotyczące kwalifikacji do zabiegu, jego przebiegu oraz okresu rekonwalescencji.

Wskazania do naprawy więzadła krzyżowego przedniego ACL

Jaki rodzaj uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego umożliwia jego naprawę?

Naprawa metodą Internal Bracing jest możliwa w przypadku oderwania więzadła ACL od przyczepu udowego - można to stwierdzić, oceniając rezonans kolana. 

internal bracing acl kolana

Jak długo po zerwaniu ACL możliwe jest zastosowanie Internal Bracing?

Metoda Internal Bracing może zostać wykonana do 6 tygodni po zerwaniu więzadła krzyżowego przedniego. W późniejszym okresie więzadło nie będzie już w stanie wgoić się w kość udową, co może wiązać się z koniecznością przeprowadzenia rekonstrukcji ACL z wykorzystaniem przeszczepu. 

Kwalifikacja do zabiegu - wizyta u ortopedy

Jeżeli doznałeś skręcenia kolana, konieczne jest jak najwcześniejsze sprecyzowanie stopnia i lokalizacji uszkodzenia więzadła ACL. W tym celu wskazane jest wykonanie rezonansu magnetycznego (MRI) stawu kolanowego, z którym należy zgłosić się do lekarza ortopedy. Lekarz w trakcie wizyty określi stopień niestabilności kolana oraz oceni rodzaj uszkodzenia ACL, analizując MRI kolana. Jeżeli typ uszkodzenia (oderwanie od przyczepu kostnego) będzie umożliwiał reinsercję więzadła ACL, lekarz zaproponuje Ci najszybszy możliwy termin operacji tak, aby zabieg odbył się do 6 tygodni po urazie. 

Umów wizytę u ortopedy przeprowadzającego naprawę ACL metodą Internal Bracing w Krakowie - szybkie terminy

Wybierz ortopedę i umów wizytę przez www lub ZADZWOŃ: 12 352 25 25.

lek. med. Grzegorz Jarosławski - spec. ortopeda


Grzegorz Jarosławski, ortopeda, Kraków

dr n. med. Amadeusz Skiba - spec.ortopeda


dr n. med. Amadeusz Skiba - spec.ortopeda

dr n. med. Tomasz Pardała - spec. ortopeda


 dr n. med. Tomasz Pardała - spec. ortopeda

 

Internal Bracing ACL - na czym polega zabieg?

Procedura naprawy polega na doszyciu kikuta więzadła do kości udowej. W tym celu konieczne jest stabilne obszycie więzadła, np. z wytworzeniem dwóch pętli typu lasso loop, a następnie jego reinsercję do przyczepu kostnego. Oglądnij animację 3D obrazującą technikę naprawy ACL preferowaną przez naszego ortopedę lek. med. Grzegorza Jarosławskiego. 

Zalety metody Internal Bracing

  • zachowanie własnego więzadła i brak konieczności pobrania przeszczepu, co oznacza brak blizn, zrostów i problemów z gojeniem się skóry po operacji, 
  • mniejszy stopień upośledzenia czucia głębokiego, ponieważ zachowujemy własne naturalne więzadło zawierające prioprioceptory zbierające informacje o aktualnym położeniu kolana, 
  • zachowanie naturalnego obszaru przyczepu więzadła do kości piszczelowej korzystnie wpływające na biomechanikę kolana,
  • mniejsza traumatyzacja tkanek – nie ma konieczności wiercenia 7-9 mm tunelów w kości udowej i piszczelowej jak w klasycznej rekonstrukcji,
  • krótszy czas rekonwalescencji – po 3-4 miesiącach od zabiegu możliwy jest powrót do aktywności sportowej na poziomie sprzed urazu, 
  • wykonanie tego rodzaju zabiegu nie zamyka drogi do przeprowadzenia w przyszłości pełnej rekonstrukcji ACL w dowolny sposób. 

Rekonwalescencja po operacji ACL kolana metodą Internal Bracing

Większość pacjentów, którzy przeszli zabieg naprawy więzadła krzyżowego przedniego w naszym szpitalu, już po około 3-4 miesiącach była w stanie powrócić do poziomu aktywności sprzed urazu.

Okres wczesnej fizjoterapii pooperacyjnej (do 2 tygodni po operacji) uwzględnia postępowanie przeciwobrzękowe i przeciwbólowe (Game Ready, kinesiotaping, terapia manualna tkanek miękkich). Pacjent może obciążać operowaną kończynę w granicach tolerancji, asekurując się kulami łokciowymi. Z reguły, przy dobrze prowadzone rehabilitacji (w tym po odpowiednim przygotowaniu mięśni kończyny jeszcze przed zabiegiem) pacjent może odstawić kule już po kilku dniach.

Jazda na rowerze stacjonarnym możliwa jest już w 2 tygodniu po zabiegu, a prowadzenie samochodu po 4-6 tygodniach od operacji. 

Następnie skupiamy się na przywróceniu pełnego bezbolesnego zakresu ruchu w kolanie i wczesnej aktywacji proprioreceptorów w doszytym więzadle. 

Późniejszy plan fizjoterapii (po 6 tygodniu) realizowany w Nowej Ortopedii jest zawsze indywidualnie dopasowany do pacjenta, tj. uwzględnia rodzaj aktywności, na jakim najbardziej zależy pacjentowi (narty, bieganie, piłka nożna). Dobierane są ćwiczenia funkcjonalne wspierające wzorce ruchowe typowe dla wybranej dyscypliny sportowej.

Aby ocenić, czy pacjent jest gotowy do bezpiecznego powrotu do sportu, nasi fizjoterapeuci przeprowadzają specyficzne testy funkcjonalne oraz obiektywne pomiary. Oceniamy m.in. stabilność dynamiczną kolana, a także siłę i wytrzymałość mięśniową, uwzględniając porównanie wyników między zdrową a operowaną kończyną dolną (system Biodex). Dzięki temu pacjent może bezpiecznie powrócić do planowanych obciążeń treningowych. 

Według naszych obserwacji przywrócenie funkcji i normalnej kinematyki kolana po reinsercji ACL  przebiega zdecydowanie szybciej niż w przypadku standardowej rekonstrukcji ACL z wykorzystaniem przeszczepu (po rekonstrukcji ACL powrót do sportu następuje nawet po około 12 miesięcy od zabiegu). 

Ważne informacje

Czas trwania zabiegu

 60 -120 minut
Badania wymagane do zabiegu   podstawowe - zakładka przygotowanie do operacji
Znieczulenie  podpajęczynówkowe lub ogólne
Pobyt w Szpitalu 6-24 godzin (zależnie od znieczulenia)
Okres znacznej dysfunkcji 2 tygodnie
Okres ograniczonej dysfunkcji 3 miesiące
Przeciwwskazania do zabiegu indywidualnie, powyżej 8 tygodnia od urazu, zerwanie ACL inne niż awulsyjne
Cena usługi: 11000
+ Koszt implantu: 850 - 2500

Cena: 11000 zł
+ Koszt implantu: 850 - 2500 zł

Kontakt

Dworska 1B, 30-314 Kraków
rejestracja@dworska.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Środa:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Nowej Ortopedii - wjazd od ulicy Bułhaka