ZADZWOŃ DO NAS - 12 352 25 25

Mikrochirurgiczna laminoforaminotomia

Mikrochirurgiczna laminoforaminotomia jest to jedna z metod operacyjnego leczenia przepukliny krążka międzykręgowego. W Szpitalu Dworska zabieg ten jest wykonywany w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa. Zabieg polega na przecięciu blaszek łuków dwóch sąsiadujących kręgów, poszerzeniu otworu międzykręgowego oraz usunięciu jądra miażdżystego powodującego ucisk na korzeń nerwowy lub worek oponowy.

Umów wizytę teraz - do lekarza specjalizującego się w mikrochirurgicznej laminoforaminotomii w naszym szpitalu

lek. med. Łukasz Janeczko - spec. neurochirurg


lek. med. Łukasz Janeczko neurochirurg Kraków

 

Wskazania do wykonania zabiegu

Zabieg chirurgiczny przeprowadza się w ramach leczenia przepukliny krążka kręgowego, która prowadzi do nieodprowadzalnego ucisku jądra miażdżystego na korzeń nerwowy (rwa barkowa /link/), worek oponowy lub rdzeń kręgowy. Wskazaniami do zabiegu są:

  • wystąpienie niedowładu mięśni kończyn (operacja w trybie pilnym),
  • brak poprawy pomimo wdrożenia leczenia zachowawczego - rehabilitacji, stosowania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, ostrzyknięcia środkiem sterydowym).

Zabieg laminoforaminotomii wykonuje się w przypadku bocznego usytuowania przepukliny w pobliżu otworu międzykręgowego, przez który korzeń nerwowy wychodzi na obwód.

Przebieg zabiegu

Operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Pacjent układany jest w pozycji siedzącej. Chirurg wykonuje kilkucentymetrowe nacięcie na karku pacjenta. Następnie dokonuje oddzielenia mięśni od wyrostków kolczystych i odsłania łuki dwóch sąsiadujących kręgów, pomiędzy którymi doszło do utworzenia się przepukliny krążka międzykręgowego. Aby uzyskać dostęp do kanału kręgowego i wysuniętego w jego obrębie jądra miażdżystego, chirurg przecina blaszki łuków kręgów (laminotomia) oraz przyśrodkową część stawu łączącego te kręgi. W dalszej kolejności poszerza otwór miedzykręgowy (foraminotomia) i usuwa wysunięte jądro miażdżyste, uwalniając korzeń nerwowy lub worek oponowy od ucisku. Zabieg przeprowadzany jest pod kontrolą zdjęć rentgenowskich, które umożliwiają dokładną lokalizację przepukliny. Rana zamykana jest szwami. Czasami konieczne jest umieszczenie w polu operacyjnym drenu, który umożliwia ewakuację krwi na zewnątrz, zmniejszając dolegliwości bólowe i ułatwiając gojenie.

Postępowanie po operacji

Po zabiegu może być konieczne ustabilizowanie szyi sztywnym kołnierzem ortopedycznym. Wstawanie i chodzenie jest możliwe tylko po wyrażeniu zgody przez chirurga. Pacjent otrzymuje wypis ze szpitala po szczegółowej ocenie stanu ogólnego i neurologicznego.

W okresie gojenia rany należy unikać ruchów wywołujących dolegliwości bólowe okolicy operowanej. Szwy usuwane są przeważnie w siódmym dniu po zabiegu. Jeśli zastosowano szwy wchłanialne, nie ma potrzeby ich usuwania, ponieważ ulegają one resorpcji w tkankach.

Przez okres 6-8 tygodni od operacji przeciwwskazane jest podejmowanie wysiłków fizycznych, wykonywanie gwałtownych skrętów w odcinku szyjnym oraz przeciążanie okolicy karku. Wskazane jest uczestnictwo w rehabilitacji, podczas której pacjent będzie mógł bezpiecznie powrócić do czynności dnia codziennego. Okres rekonwalescencji po zabiegu jest zależny od wielu czynników. Duże znaczenie ma przebieg samej operacji (np. trudności techniczne zabiegu związane z indywidualnymi odmiennościami anatomicznymi operowanej okolicy) oraz stosowanie się pacjenta do pozabiegowych zaleceń chirurga i fizjoterapeuty.

Ważne informacje

Czas trwania zabiegu (zależny od metody)   
Badania wymagane do zabiegu morfologia, krzepnięcie, elektrolity, grupa krwi 
Znieczulenie  
Pobyt w Szpitalu  
Okres znacznej dysfunkcji  
Okres ograniczonej dysfunkcji  
Zdjęcie szwów - pierwsza wizyta  
Zmiana opatrunków  
Przeciwwskazania do zabiegu  

 

Najczęściej zadawane pytania o zabieg laminoforaminotomii:

Na czym polega zabieg laminoforaminotomii?

Laminoforaminotomia stanowi jedną z metod operacyjnego leczenia przepukliny krążka międzykręgowego. Zabieg ten często jest wykonywany w obrębie szyjnego odcinka kręgosłupa. Operacja polega na przecięciu blaszek łuków dwóch sąsiadujących kręgów, poszerzeniu otworu międzykręgowego, a następnie usunięciu jądra miażdżystego uciskającego korzeń nerwowy lub worek oponowy.

Jak wygląda rekonwalescencja po operacji szyjnego odcinka kręgosłupa?

We wczesnym okresie pooperacyjnym może zachodzić konieczność noszenia kołnierza ortopedycznego stabilizującego odcinek szyjny kręgosłupa (jeśli lekarz zaleci). W siódmym dniu po zabiegu odbywa się kontrola operowanej okolicy i stanu neurologicznego pacjenta oraz ściągnięcie szwów. W dalszej kolejności pacjent powinien ściśle stosować się do zaleceń lekarza oraz uczestniczyć w rehabilitacji. Rekonwalescencja po operacji jest procesem bardzo indywidualnym, zależnym od rodzaju wykonanego zabiegu, jego przebiegu, obecności ewentualnych powikłań oraz zaangażowania pacjenta w rehabilitację.

Kontakt

Dworska 1B, 30-314 Kraków
rejestracja@dworska.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek:
7:30 - 20:30
Wtorek:
7:30 - 20:30
Środa:
7:30 - 20:30
Czwartek:
7:30 - 20:30
Piątek:
7:30 - 20:30
Sobota:
7:30 - 14:00
Niedziela:
nieczynne
lokalizacja parkingu

Parking koło Nowej Ortopedii - wjazd od ulicy Bułhaka